KATARZYNA KARKOŁA

 

"Artystka, której działalnością jest malarstwo sztalugowe. Stosuje różne techniki, maluje farbami olejnymi oraz akrylowymi. Tematyka jej obrazów jest różnorodna – od portretów po architekturę. Eksperymentuje także z abstrakcją i malarstwem naiwnym. Artystka brała udział w licznych plenerach malarskich w Polsce, Czechach i w Niemczech, a jej obrazy można było podziwiać na wielu wystawach zbiorowych, organizowanych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Autorka bierze także udział w warsztatach artystycznych z różnych dziedzin sztuk plastycznych – ceramiki , decoupage, rysunku oraz organizuje wystawy swoich dzieł. Jest członkiem Stowarzyszenia “BARWY ŚLĄSKA” oraz Stowarzyszenia Tarnogórskich Artystów Śląskich “STAŚ”.

 

Więcej informacji o artystce oraz jej dane kontaktowe można znaleźć tutaj: Katarzyna Kaja Karkoła ART".

Źródło: https://piekary.pl/baza-malarstwo/

Katarzyna Karkoła jest członkinią stowarzyszenia od 2016 roku.


 


PIOTR CHMIELARSKI

 

(ur. 23 grudnia 1950 w Rudzie Śląskiej-Halembie)

 Maluje podwodny świat pełen niesamowitych stworzeń i roślin. Techniki malarskie (szczególnie olejna), jakimi się posługuje, opanowywał samodzielnie, nie korzystając z żadnego wsparcia.

PIOTR CHMIELARSKI
Chmielarski_Piotr Syrenka_olej_pŁótno_40x50
Chmielarski_Piotr Perełka_olej_płyta_40x50_
chmielarski_piotr odpoczynek olej płyta50x70
Chmielarski_Piotr_Kolk_lub_Domek_na_drzewie_50x40
Chmielarski_Piotr_Karbon_40x50
Chmielarski_Piotr_Gorgonie_akryl_pyta_40x50

 


 JAN CZYLOK

(ur. 4 kwietnia 1955 w Chorzowie)

 Pracował w KWK „Nowy Wirek” w Rudzie Śląskiej jako ratownik górniczy. Malarstwem zajmuje się od początku lat 70. ubiegłego wieku.Maluje obrazy olejne o tematyce śląskiej, sceny rodzajowe i pejzaże. Od roku 2007 jest członkiem Grupy Janowskiej.

CZYLOK JAN
Czylok Jan, Jesień
Czylok Jan, Pod psem

GUZY MARCIN

(ur. 1942 R. w Michałkowicach)

Na zajęcia plastyczne pod kierunkiem samego prof. Wyrożemskiego w Michałkowicach zapisał się już jako ośmiolatek Od lat 60-tych uprawia malarstwo i rysunek. Członek wielu grup plastycznych Brał udział w licznych wystawach zbiorowych (m. in. Paryż, Pekin, Donieck, Katowice, Mysłowice, Ruda Śl., Chorzów, Sławków, Nakło Śląskie). 

GUZY MARCIN
Guzy Marcin, Skansen
Guzy Marcin, Skansenie

 HETMAN JÓZEF

(ur. się w Rybniku w 1955 roku)

Maluje się od lat 80-tych, wcześniej zajmował się plakatem, uczestniczył w licznych konkursach na plakat w których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Ulubioną tematyką jego prac jest Śląsk. Tworzy pejzaże, krajobrazy i sceny rodzajowe, a także portrety. Zajmuje się też sztuką sakralną.

 

HETMAN JÓZEF
Hetman Józef, Na przodku
Hetman Józef, Puszczanie drachów
Hetman Józef, Rąbanie Drzewa
Hetman Józef, Wieża Radarowa
Hetman Józef, Darłówek
Hetman Józef, Parowóz
Hetman Józef, Zjazd

MARCOL ALICJA

(ur. się w 1953 roku w Palowicach)

 

 Uprawia malarstwo sztalugowe Interesuje ją folklor i dziedzictwo regionu Wiele czasu poświęca budując kompozycje martwych natur. Wspólna pasja pozwala na wspólne przeżywanie piękna, doskonalenie warsztatu.

MARCOL ALICJA
MARCOL ALICJA, BOCIANY
MARCOL ALICJA, LATARNIA MORSKA
MARCOL ALICJA, LATARNIA MORSKA BURNHAM SEA
MARCOL ALICJA, SKARBNIK
MARCOL ALICJA, LATARNIA MORSKA
MARCOL ALICJA, PEJZAŻ
MARCOL ALICJA, WALKI POWSTAŃCÓW Z WROGIEM
MARCOL ALICJA, RODZINA
MARCOL ALICJA, WYKOPKI
MARCOL ALICJA, OGRÓD DZIAŁKOWY

MARCOL ANDRZEJ

(Ur. w 1949 roku w Czerwionce - Leszczyny)

Malarstwo sztalugowe uprawia od lat 70-tych . W swoich pracach pokazuje świat, który go otacza i z którym się identyfikuje. Jego prace nasycone s± kolorem realizmem. W pejzażu scenach rodzajowych pokazuje radość codziennego życia jego trud odpoczynek i zabawę. Jest pasjonatem sztuki i malarstwa włoskiego oraz polskiego. Interesuje się malarstwem sztalugowym oraz płaskorzeźbą.

MARCOL ANDRZEJ
MARCOL ANDRZEJ, GROMY W SZKATA
MARCOL ANDRZEJ, BABCIA I GRAJEK
MARCOL ANDRZEJ, DOM PRZY UL. SCZĘŚĆ BOŻE
MARCOL ANDRZEJ, DYLIŻANS
MARCOL ANDRZEJ, FAMILOK W LIPINACH
MARCOL ANDRZEJ, GOŁĘBNIK
MARCOL ANDRZEJ, JESIENNE PRACE
MARCOL ANDRZEJ, LAUBA
MARCOL ANDRZEJ, RYBA I ŚLIMAK

 


PASOŃ SABINA
(ur. w 1958 roku w Katowicach - Nikiszowiec)

Bierze udział w konkursach, wystawach, plenerach w kraju i za granicą. Laureatka wielu konkursów, m.in. Pawła Wróbla (2008, 2009), Rudzkiej Jesieni (2006, 2009), Bestfestiwalu (2010). Prace jej trafiły do wielu prywatnych zbiorów oraz do kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. 

 

PASOŃ SABINA
PASOŃ SABINA, PIZZERIA
PASOŃ SABINA, PRZED GALĄ
PASOŃ SABINA,UPADŁY ANIOŁ
PASOŃ SABINA, W NIEDZIELE O PORANKU

SKIBA JERZY

urodzony 26 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej malowaniem zajmuje się już od najmłodszych lat. Najbardziej interesuje się człowiekiem, którego przedstawia w różnych sytuacjach życiowych, nierzadko komicznych. Znaczące miejsce w malarstwie Jerzego Skiby zajmuje także pejzaż, natura i krajobraz. To efekt licznych podróży wycieczek krajoznawczych i plenerów. 

SKIBA JERZY
DOSZKUBEK
Nazwa: 11_listopad_skiba_je...
DZIADKOWIE ŚWITU DEPTU
Nazwa: skiba_jerzy_dziadkow...
A WIECZORAMI ZŁOTE TALARY
Nazwa: KATALOG_skiba_jerzy_...
STATEK
Nazwa: Skiba_Jerzy_Statek_2...
SZTURM POWSTAŃCÓW NA PLACÓWKĘ
Nazwa: Skiba_Jerzy_Szturm_p...
TAJEMNICE STAREGO SZYBU
Nazwa: Skiba_Jerzy_Tajemnic...

SODOWSKI ANDRZEJ

Urodził się 22 sierpnia 1947 roku w Chorzowie. Obecnie maluje pejzaże i krajobrazy, a także kwiaty. Posługuje się techniką olejną. Pierwszy raz wystawił swoje prace w grudniu 2009 roku. Od tej pory miał już kilka wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w wystawach zbiorowych.

SODOWSKI ANDRZEJ
KWITNĄCE ŻYCIE
PODWÓRKO

SÓWKA ERWIN

Urodził się 18 czerwca 1936 roku w Giszowcu w rodzinie górniczej. Malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni „Wieczorek” w Janowie, jedyny żyjący twórca „Grupy Janowskiej”. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m. in. we Francji , Włoszech i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m. in.:Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,Muzeum Narodowego we Wrocławiu,Muzeum Sląskiego w Katowicach oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych, w tym w Kolekcji Sztuki Intuicyjnej w Rudzie Sląskiej. Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej.

SÓWKA ERWIN
AKT TWORZENIA
ANANDA
OCZY WENUS

WEBS KRZYSZTOF

Urodził się 22 czerwca 1952 roku w Rudzińcu (okolice Ujazdu), obecnie mieszka i pracuje w Gliwicach. W 1975 roku wstąpił do działającej przy kopalni „Zabrze” grupy plastycznej „18-Obsydian” prowadzonej przez Krystynę Jędrzejowską – Nowak. Twórcę inspiruje przede wszystkim Śląsk i umiłowanie śląskiej ziemi, stara się to ukazać na swoich płótnach.

WEBS KRZYSZTOF
FIRMA JEZUSEK
KYKS
NA KACZYM STAWIE

WIŚNIEWSKA KAZIMIERA

Ukończyła Licencjat Reklamy i Marketingu w Katowicach. Malarstwem zajmuje się od ponad 25 lat. Ulubioną techniką malarską jest olej, szpachla i pastele. Brała udział w ponad 123 wystawach zbiorowych oraz podan 110 plenerach krajowych i zagranicznych. 

WIŚNEIWSKA KAZIMIERA
ELEKTROWNIA HALEMBA
RZYMSKA LATARNIA MORSKA

GROMACKA STAŚKO SYLWIA

Sylwia Gromacka Staśko urodziła się w Zielonej Górze, obecnie mieszka w Droszkowie. Od wczesnego dzieciństwa chciała ale i potrafiła malować. Maluje obrazy "bajkowe", przepełnione żywymi, intesywnymi kolorami.

 

 

GROMACKA STAŚKO SYLWIA

HAISKI GRZEGORZ

Mieszkaniec Rudy Śląskiej. Maluje obrazy olejne, akrylowe oraz łączy akwarelę z rysunkiem.  Od 1970r. był wieloletnim członkiem grupy plastycznej „Bielszowice”, „Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych”, „Na pograniczu”  oraz „Stowarzyszenia Barwy Śląska”  w którym pełnił funkcję wiceprezesa do 2012r. Od 2012r. członek „Grupy Janowskiej”. Pod okiem wybitnych artystów doskonalił swój warsztat plastyczny na kilkunastu plenerach w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bazylice w Licheniu oraz w zbiorach prywatnych.  Od roku 1997 do dziś miał 19 wystaw indywidualnych. 15.04.2016 -20 z kolei wystawa w Galerii „Mała” w CIS Ruda Śląska.W 2010r. Obchodził 40-lecie pracy twórczej połączone z wspólną wystawą z Władysławem Lucińskim w galerii „Parku Technologiczno-Przemysłowym” w Rudzie Śląskiej.

Haiski Grzegorz
Brukarz
Murarz
Ostatnia tona węgla
Degradacja Środowiska
kaufhaus
ogród parafialny Bujaków
Martwa natura

CZECH EDWARD

 

Edward Czech urodził się 7 września 1948 roku w Chorzowie. Prywatny przedsiębiorca, restaurator, właściciel prywatnej galerii. Zajmuje się malarstwem. Od 2004 roku w SGP "Spichlerz 86". Maluje pejzaże i krajobrazy, sceny rodzajowe, postacie. W swoim malarstwie pragnie przedstawić swoje uczucia , używając do tego celu przeróżnych metafor i alegorii. Za pomocą zróżnicowanej tematyki obrazów malowanych wyłącznie w technice olejnej, autor pragnie opowiedzieć o otaczającym nas świecie. Uczestniczył w wystawie pt.”Barwy Śląska” zorganizowanej w ramach IV Festiwalu Nauki w Warszawie w 2000 roku przez Uniwersytet Warszawski. W roku 2007 prezentował swoje prace na wystawie indywidualnej w Galerii "Podcień" Muzeum Miejskiego w Pyskowickim Ratuszu, oraz w styczniu 2012 roku w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich. Był uczestnikiem II Konkursu Sztuki Intuicyjnej im.Juliusza Marcisza pt.”Pamiętajmy o ogrodach” w Rudzie Śląskiej. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych siemianowickiej grupy plastycznej „Spichlerz 86” oraz wystawach organizowanych przez Stowarzyszenie ”Barwy Sląska” w Rudzie Śląskiej. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych, między innymi w Kolekcji Sztuki Intuicyjnej w Rudzie Śląskiej.

 

 


Czech Edward
Kwiaty
Strzyga z lwem
Kompozycja
Nadzieja

DŁUGI ANTONI

Antoni Długi urodził się 12 marca 1955 roku w Katowicach. Z zawodu konserwator maszyn górniczych znalazł zatrudnienie w KWK”Murcki” w Katowicach. Obecnie emeryt górniczy.Malarstwem zainteresował się w młodości. Na jego plastyczne uzdolnienia miał wpływ przypadekKiedyś gdy rozbił sobie nogę na boisku piłkarskim, pomocy udzielił mu i zabrał do domu malarz Piasecki, uczeń Jerzego Kossaka. Od tego czasu młody twórca często odwiedzał malarza podglądając i ucząc się arkanów malarstwa. Sam też zaczął malować obrazy. Aktualnie swoje artystyczne pasje realizuje w Grupie Janowskiej w Katowicach.Tematyka jego obrazów to portrety, kwiaty, pejzaże. krajobrazy przemysłowe i architektura przemysłowa. Wystawiał swoje prace w Gliwicach, w tym w Instytucie Jana Pawła II i Ratuszu Gliwickim, w Pałacu Hrabiów von Donnesmarck w Nakle Ślaskim .Uczestniczył także w wielu konkursach sztuki nieprofesjonalnej im. Pawła Wróbla w Katowicach. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej, „Rudzka Jesień” w Rudzie Śląskiej, Prace twórcy znajdują się też w prywatnych kolekcjach i zbiorach.

Długi Antoni
Moja matka ojczyzna
odprawa
Huta Szopienice

FASTNACHT JADWIGA

 

Jadwiga Fastnacht urodziła się 8 września 1951 roku w Zawierciu. Jej przygoda z rysunkiem zaczęła się we wczesnym dzieciństwie i jest kontynuacją rodzinnych zainteresowań. Po ukończeniu Wydziału Fizjoterapii w Zabrzu pracowała jako fizykoterapeutka. Powrót do młodzieńczych fascynacji sztuką nastąpił na emeryturze. Jesienią 2010 roku wstąpiła do grupy plastycznej „OBSYDIAN 18” w Zabrzu. Od tej pory maluje akwarelą, farbami akrylowymi i olejnymi. Uczestniczyła w wielu wystawach między innymi z okazji „Dni Papieskich” w Muzeum Miejskim w Pyskowicach, w wystawie pokonkursowej II Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza pt.”Pamiętajmy o ogrodach” w Rudzie Śląskiej(2011 r.), w wystawie pokonkursowej XXI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im Pawła Wróbla, w Katowicach, W XLIV Konkursie „Rudzka Jesień” otrzymała II nagrodę za obraz „Sobota na działce”(2010 r.) ORAZ III nagrodę w KOnkursie im. Marcisza "Śląskie pasje" w 2016 roku.


FASTNACHT JADWIGA
Grupa Obsydian
Po szychcie
Sąsiedzki Skat - obraz z konkursu Marcisza
Ciekawość - obraz z Konkursu Marcisza
Czwartkowy jarmark obraz z konkursu Marcisza

MALARZE Z KOLEKCJI BARWY ŚLĄSKA

GOLEC SYBILLA

Studiowała anglistykę na Uniwersytecie Śląskim. Skończyła kursy w Cambridge Plus International dające prawo do prowadzenia edukacji jako wykładowca języka angielskiego. Przez kilka miesięcy studiowała historię sztuki na KUL-u.Dużo podróżowała, odwiedziła ponad 40 krajów, ale najbardziej zafascynował ją Meksyk i Nepal. W 2002 przeprowadziła się do Szczawna Zdroju, po kilkunastu latach spędzonych w Warszawie.
Jedenaście lat była dyrektorem swojej własnej Szkoły Językowej znanej pod nazwą „Szkoła Przyszłości”, która uczyła nie tylko języków ale również twórczego myślenia.

(biogram ze strony : http://iknurow.pl/blizej-ludzi-galeria-pod-aniolem/)

Golec Sybilla
Odpust w Knurowie obraz z konkursu Marcisza
Odpust w Knurowie obraz z konkursu MarciszaMAINKA ROBERT

ur. 01.07.1990r. w Rybniku, malarz, fotograf, artysta wideo, poeta. Laureat konkursu regeneration3 organizowanego przez Musee d’Elyseee w Lozannie. Prace wystawiał na wystawach indywidualnych m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, na Fotofestiwalu w Łodzi, MWW we Wrocławiu, MOCAK-u w Krakowie, Galerii Wschodniej
w Łodzi, a także Muzeum Amparo w Meksyku, Copenhagen Photo Festival. Malarstwo jest dla niego rodzajem codziennego dziennika. Mainka zapisuje w ten sposób myśli, wizje wewnętrzne, a także interesujące go elementy otoczenia rzeczywistego. Tematyka prac jest rozległa – od tematów mitologicznych i ufologiczych po obserwacje scen kuchennych w rodzinnym domu. Obrazy z cyklu "Bitwa o Omfalos" są ilustracjami do opowieści o toczącej się przez wszystkie wieki tytułowej bitwie o najpotężniejszy kamień we Wszechświecie. Omfalos,
w kształcie przypominający szare jajko, z wygrawerowanymi na nim sześciokątami, gdy zdobyty i aktywowany – umożliwia wypływ kokonu duchowego aktywującego – chmury omfalicznej, która stanowi rodzaj równoległej rzeczywistości, dopasowanej do ducha aktywujacego (np. aktywowany przez ornitologa wyrzuci z siebie papugi), umożliwia zatem wkroczenie w przestrzeń rajską. Istnieją także pseudoomfalosy (wirusy monofrenii) na które trzeba uważać, bo wyglądają tak samo jak rzeczony Omfalos. Historyczne aktywacje Omfalosa opisuje podcykl "Omfalos Aktywowany". Obrazy malowane są w celu stworzenia fundamentu filmu dokumentalnego o rzeczonej "Bitwie o Omfalos".

Mainka jest absolwentem (Wydział Sztuki Operatorskiej, kierunek Fotografia 2016), a aktualnie doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi.

biogram opracowany przez malarza Robert Mainka

 

Mainka Robert
Dłonie swoje częściej widzę niż swoją twarz
Hagar opuszaczająca dom Abrahama
Klub Mistyków Przestrzeni po corocznych pląsach w MS1

BLAUT HENRYK

 

Urodził się 09.03.1946 roku w Giszowcu. Tam też zaczął uczeszczać do Szkoły Podstawowej, którą jednak ukończył w Nikiszowcu. Szkołę średnią o profilu technicznym ukończył w Katowicach. Od 1968 roku wraz z małżonką zamieszkał na stałe na Nikiszowcu obecnej dzielnicy Katowic. Od 1969 roku należał do grupy malarzy naiwnych zwanych "Grupą Janowską". Uczęszczał na cotygodniowe zajęcia z malarstwo do ich siedzyby w pobliskim domu kultury. Jak sam twierdzi został tam bardzo dobrze przyjęty i szybko rówież zaakceptowany przez całą grupę.
W tym samym czasie co Henryk Blaut do koła regularnie uczęszczali znani obecnie na całym świecie malarze intuicyjni tj.: Ewald Gawlik, Paweł Wróbel, Józef Spis, Leopold Wróbel, Erwin Sówka, Bolesław Skulik. Henryk Blaut spotykał się z tymi malarzami nie tylko w klubie, ale również w ich prywatnych domach, gdzie często prowadzili dysputy malarskie ale już mnie oficjalnie.

 

Artysta brał udział w wystawach z okacji 25 – lecia, 30 – lecia i 35 – lecia istnienia Grupy Janowskiej, podczas których otrzymał liczne dyplomy. Jednak jak sam twierdzi, z biegiem czasu, kiedy to skład grupy zaczął się powoli zmieniać, na zajęcia zaczęli uczęszczać nowi , młodsi członkowie, starsi wówczas przestawali przychodzić. Tak też się stało z Henrykiem Blautem.

 

W latach osiemdziesiątych XX wieku również przestał uczęszczać na spotkania grupy, jednak jak zaznacza nie przestał malować.

 

Niedługo potem przeprowadził się na osiedle mieszczące się blisko Parku Śląskiego oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Tam też szukał inspiracji do swoich obrazów. Powstał cykl dzieł pokazujących cztery pory roku w skansenie. Dzięki tym pracom zorganizowano mu indywidualną wystawę w Skansenie pod tytułem "Cztery pory roku w Skansenie chorzowskim". Wystwa miała miejsce od 11.07. - 29.08.2010 roku. Z tej okazji wydano również kalendarz na 2011 rok, w którym znalazły się reprodukcji jego obrazów prezentowanych na wystawie. W swoich pracach Henryk Blaut stara się odtworzyć odczucia i klimat miejsc i zdarzeńm
z którymi jest emocjonalnie związany poprzez urodzenie, pracę i wypoczynek1.

 

1Opracowane na podstawie rękopisu życiorysu malarza

BLAUT HENRYK
Balkan express przy szybie Pułaski Karmel w Nikiszowcu
Dawne pole p. Tuksa przy ul. Zamkowej w Janowie
Widok na karmerskie kominy w Nikiszowcu od strony Biedronki w Janowie
Strój drobnej szlachty

PAŁKA IGNACY

ur.27.06.1948r. w Radomiu. Technik mechanik. Obecnie emeryt. W dziecinstwie uczeszczalem do Ogniska Plastycznego w Radomiu na zajęcia z rysunku,które prowadzili art. plastycy Irena Cichowska i Waclaw Dobrowolski. Po zakonczeniu pracy zawodowej w Zakładach Metalowych w Radomiu i przejsciu na emeryturę, wróciłem do  rysunku i malarstwa w Sekcji plastycznej dla seniorow, w Białołęckim Ośrodku Kultury w  Warszawie /2010 – 2012/, ktore prowadził art.plastyk Kamil Dąbrowski. Obecnie mieszkam na wsi w okolicach Radomia, w wolnym czasie zajmuję się nieprofesjonalnie malarstwem. Jestem laureatem konkursów ogólnopolskich:  - dwukrotnie w latach 2015 i 2016r. w Siedlcach „ Szukamy Nikifora”,  -  w  Świętochłowicach 2015 „XVI Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej”, -  w Sochaczewie 2016r, „ V Sochaczewski  Konkurs Plastyczny im. Wł.Ślewińskiego”,-  w Kielcach 2016r, „ IV  Wojewódzki Konkurs Rysunku i Malarstwa dla Nieprofesjonalistów „PASJA”,- 2017 III miejsce w Konkursie Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza Polskie Stroje Ludowe.Brałem udział w wystawach zbiorowych: w BOK Białołęka i w Centrum Aktywności  Seniorów w  Tarchominie oraz w wystawach pokonkursowych w Swietochłowicach ,Katowicach, Jaworznie, Nowym  Targu, Siedlcach i Sochaczewie. (biogram napisany przez malarza).

PAŁKA IGNACY
strój ludowy Kurpie Zielone
strój ludowy radomski

ACHTELIK JOACHIM

urodził się 22 września 1920 roku w Opolu. Nauczyciel, żołnierz Armii Krajowej, malarz. Zajmował się także rzeźbą, muzyką i literaturą. Ukończył rudzkie gimnazjum, a później studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1939 r. wojna przerwała studia. Po kampanii wrześniowej został skierowany przez Niemców do pracy w kopalni Castellengo w Zabrzu- Rokitnicy.

Później ze względu na znajomość kilku języków (poza niemieckim i polskim posługiwał się także francuskim i angielskim) został przeniesiony do Krakowa, gdzie był tłumaczem w Urzędzie Gubernatora Generalnego. W 1940 roku Achtelik nawiązał kontakt z placówką Polskich Sił Zbrojnych w Rudzie Śląskiej. Tam pełnił funkcję łącznika. Aresztowany 7 września 1941 roku, wraz z innymi członkami podziemia został osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Powieszony przez hitlerowców na latarni w pokazowej egzekucji w centrum Rudy Ślaskiej 12 lutego 1942 roku.

ACHTELIK JOACHIM
MARYNARZ
Nazwa: ACHTELIK_JOACHIM_MAR...
PORTRET
Nazwa: ACHTELIK_JOACHIM_POR...

BRZEZINA EMIL

Emil Brzezina urodził się 20 czerwca 1923 r. w Rudzie Śląskiej – Wirku, a zmarł w 1997 roku. Z zawodu malarz pokojowy. Jego twórczość to głównie obrazy z życia rodzin górniczych, praca i zwyczaje śląskie. Odtwarzał w swoich pracach często te zdarzenia w których sam uczestniczył.W 1973 roku wstąpił do grupy plastycznej w Bielszowicach, znajdując tam zrozumienie dla własnego sposobu malowania i specyficznej stylistyki. Laureat II nagrody w „Konkursie Rudzka Jesień” w latach 1975 i 1976 i wyróżnienia w Konkursie „XIII Rudzka Jesień''w 1979 roku. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju m .in. Na Ogólnopolskich Konkursach Malarskich im. Teofila Ociepki ( w Bydgoszczy) i Pawła Wróbla ( w Katowicach) i zagranicą m.in. w Chinach (obraz pt.”Wesele w Kochłowicach”).

BRZEZINA EMIL
UCZTA JELENI
Nazwa: BRZEZINA_EMIL_UCZTA_...
HALEMBSKIE ŹRÓDEŁKO MŁODOŚCI
Nazwa: Brzezina_Emil_Halemb...
CHATA PROFESORA WYPLERA
Nazwa: Brzezina_Emil_Chata_...
WESELE W KOCHŁOWICACH
Nazwa: BRZEZINA_EMIL_WESELE...
Nazwa: brzezina_emil_krajob...

GAJZLER JÓZEF

 Urodził się12 lutego 1945 roku w miejscowości Karolina k.Turka w woj. poznańskim, zmarł 22 kwietnia 2009 roku. Z zawodu był hutnikiem. Zajmował się malarstwem olejnym. Jego obrazy charakteryzują się ciepłymi i soczystymi barwami. Najchętniej malował pejzaż miejski -charakterystyczne dla śląskiej urbanistyki - zaniedbane podwórka, stare dzielnice miejskie, Od 1971 roku związany był z Grupą Janowską.

GAJZLER JÓZEF
Widok na kopalnie Wieczorek
Spacerkiem
Wielkie pranie

KOZIOŁEK JERZY

Urodzony 17 września 1932 roku w Zabrzu – Mikulczycach. Z zawodu technik energetyk, obecnie emeryt. Przez trzydzieści lat był związany z Grupą”Obsydian 18 „ w Zabrzu. Ulubioną jego dziedziną jest malarstwo olejne. Podejmuje różne tematy. Chętnie maluje portrety, pejzaże miejskie, sceny rodzajowe i inne. Jest laureatem wielu konkursów dla plastyków nieprofesjonalnych. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego prace są podziwiane za swoisty klimat i dobry warsztat plastyczny.

KOZIOŁEK JERZY
Odpust w Rokitnicy
Nazwa: I_miejsce_8_KOZIOEK_...
Wesołe miasteczko
Nazwa: kozioek_Jerzy_wesoe_...
Euro 2012
Nazwa: Kozioek_Jerzy_Euro_2...
Ślązaczka
Nazwa: KOZIOEK_JERZY_LZACZK...
Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012
Nazwa: Kozioek_Jerzy_igrzys...
Kościół Św. Wawrzyńca w Bytomiu
Nazwa: Kozioek_Jerzy_Koci_z...
Wieża wodna na terenie fabryki lin i drutu w Zabrzu
Nazwa: C1_KOZIOEK_JERZY_ZAB...
Wieża wodna na terenie huty Zabrze
Nazwa: A1_KOZIOEK_JERZY_ZAB...

SEWINA JERZY

Urodził się 8 lipca 1932 roku w Smagorzewie k/Namysłwa. Po ukończeniu szkoły górniczej pracował w kopalni”Halemba”. W wieku 39 lat w wyniku zawału w kop. „Halemba” doznał uszkodzenia kręgosłupa i stracił władzę w nogach. W szpitalu poznał Władysława Lucińskiego, nauczyciela, instruktora zespołu plastyków przy ZDK kop. „Bielszowice”, który odsłonił przed nim tajniki sztuki linorytniczej, malarskiej i rzeźbiarskiej. Jego dzieła stanowią dziś chlubę wielu kolekcji i galerii muzealnych.

SEWINA JERZY
KAKTUSY
Nazwa: SEWINA_JERZY_KAKTUSY...
GÓRNIK Z MARYNARZEM LINORYT
Nazwa: Sewina_Jerzy_Grnik_z...
WYKOPKI
Nazwa: Sewina_Jerzy_Wykopki...
ŚLĄSKA SCENA
Nazwa: Sewina_Jerzy_lska_Sc...

SOCOWA JERZY

Urodził się 22 maja 1906 roku w Pawłowie - dzielnicy Zabrza, w rodzinie robotniczej. Już jako mały chłopiec wykazywał uzdolnienia plastyczne. Mając dziesięć lat sam wyuczył się fachu malarza pokojowego, żeby mieć dostęp do farb i pędzli, którymi malował swoje pierwsze obrazy. Na ich podstawie został przyjęty przez J. Marcisza do Związku Lubowników Sztuki Zastosowanej. Już od 1924 roku był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych W Nowej Wsi (ob. Ruda Śląska – Wirek). Zmarł 18 listopada 1993 roku.SOCOWA JERZY
ZŁOTA JESIEŃ
BIELSZOWICE
LEKCJA PRZYRODY

JAGODA JAN


Od najmłodszych lat malarstwo jest jego pasją. Naukę malarstwa rozpoczął w Domu Kultury w Lędzinach. Jest członkiem Klubu Plastyka "Kontrast" w Lędzinach", Grupy "Kastalia"
w Imielinie oraz "Grupy Janowskiej" w Nikiszowcu. Posiada własny, bradzo charakterystyczny styl. Tworzy śmiałe kolorystycznie obrazy w kontrastujących ze sobą kolorach o mocno zarysowanym konturze.


JAGODA JAN
Nazwa: Jagoda_Jan_Mikow_50x...
Nazwa: Jagoda_Jan_ydowski_l...
Nazwa: Jagoda_Jan_Grnicze_a...
Nazwa: IMG_2988.JPG
Nazwa: IMG_2933.JPG

This site uses cookies. Some of the cookies we use are essential for parts of the site to operate and have already been set. You may delete and block all cookies from this site, but parts of the site will not work.